Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
23 czerwca 2016

Komunikat DUW dotyczący zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania barszczy kaukaskich

W związku z trwającym sezonem kwitnięcia barszczy kaukaskich Dolnośląski Urząd Wojewódzki przypomina, że rośliny te stanowią realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Włoski na liściach i łodygach barszczu wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Objawy obrażeń mogą pojawić się do 24 – 48 godzin od bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z barszczami.

Jako gatunki inwazyjne, kaukaskie barszcze stanowią także  istotne zagrożenie dla roślinności rodzimej.

Obecnie stwierdza się szybki wzrost liczby stanowisk barszczy kaukaskich. Zarówno barszcz Sosnowskiego, jak i barszcz Mantegazziego są zaliczane do zadomowionych gatunków inwazyjnych. Zasadne jest aby właściciele gruntów, na których występuje barszcz Sosnowskiego podjęli działania w celu zniszczenia tych roślin.

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo, należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych oraz długie rękawice. Chronić należy także oczy.

Planując działania mające na celu zwalczanie kaukaskich barszczy należy pamiętać, że tylko akcje podjęte w stosunku do wszystkich (prywatnych oraz publicznych) terenów objętych inwazją mogą przynieść efekt w postaci eliminacji tych gatunków roślin.

Wszystkie dotychczasowe znane metody zwalczania kaukaskich barszczy oraz zasady i zalecenia, jakie powinny im towarzyszyć zostały opisane w opracowanych na zlecenie GDOŚ i sfinansowanych przez NFOŚiGW „Wytycznych dotyczących zwalczania barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego na terenie Polski”, dostępnych pod adresem: http://www.gdos.gov.pl/zwalczanie-inwazyjnych-barszczy

Rozpoczęcie zwalczania  populacji kaukaskich barszczy jest zalecane z początkiem okresu wegetacyjnego. W zwalczaniu kaukaskich barszczy wskazana jest pomoc wykwalifikowanych jednostek.

Dodatkowe informacje na temat szkodliwości toksycznych barszczy kaukaskich oraz metod ich zwalczania można znaleźć w załączonej ulotce oraz na stronie: http://barszcz.edu.pl/

 

 

  • Barszcz Sosnowskiego - Barszcz Sosnowskiego
    Barszcz Sosnowskiego