Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
21 czerwca 2018

Ostrzeżenie meteorologiczne dla Dolnego Śląska

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o burzach z gradem, które mogą dzisiaj przejść nad regionem.

Ostrzeżenia dotyczą powiatów: dzierżoniowskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, Wałbrzycha, wałbrzyskiego, wołowskiego, Wrocławia, wrocławskiego, ząbkowickiego, a także bolesławieckiego, głogowskiego, górowskiego, Jeleniej Góry, jeleniogórskiego, Legnicy, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, polkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Miejscami prognozuje się burze z opadami deszczu od 10 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy grad. Porywy wiatru do 80 km/h mogą występować także poza burzami, przy przechodzeniu chłodnego frontu atmosferycznego późnym popołudniem.

Wojewoda apeluje do mieszkańców Dolnego Śląska, aby w czasie burz i wichur zachowali szczególną ostrożność:

 1. W mieszkaniu i domu nalezy zamknąć wszystkie okna, na balkonie, tarasie i podwórku zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty.

2. Wyłączyć sprzęt elektryczny, szczególnie w domkach letniskowych, ponieważ anteny ściągają pioruny.

3. Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny.

4. W czasie burzy lepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać.

5. Burzom towarzyszy często silny wiatr - nie należy więc parkować pod drzewami, rusztowaniami, reklamami, stalowymi konstrukcjami, a szczególnie słupami energetycznymi.

6. Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeżeli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni - nie należy biec i chować się pod  pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami itp.

7. Jeżeli przeczekujemy burzę pod budynkiem, należy uważać, by nie oprzeć się  o instalację odgromową (piorunochron).

8. Przebywanie w wodzie podczas burzy (w kajaku, łódce czy też kąpać się) jest bardzo niebezpieczne. Każda „wypukłość" na wodzie przyciąga pioruny, dlatego gdy widzimy nadciągające ciemne chmury, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu.

9. Przebywając w górach podczas burzy, należy:

  • unikać zagłębień terenu,
  • usiąść ze złączonymi nogami na plecaku bez metalowych elementów lub karimacie, co izoluje od ziemi, a tym samym chroni przed rozchodzącymi się po niej od pioruna ładunkami elektrycznymi,
  • zejść ok. 100 m poniżej grzbietu, na jego zawietrzną stronę - jest ona najmniej narażona na uderzenia piorunów,
  • nie kłaść się.

 

  • Grafika RCB - jak zachować się podczas burzy - Grafika RCB - jak zachować się podczas burzy
    Grafika RCB - jak zachować się podczas burzy