Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
17 stycznia 2019

Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Franciszka Jakowczyka na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Franciszek Jakowczyk, postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenie wręczył, w imieniu Prezydenta, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. W uroczystościach wziął także udział Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch.

Franciszek Jakowczyk, żołnierz Armii Krajowej, syn ziemi wołkowyskiej.

Franciszek Jakowczyk (12.05.1928 r. - 09.01.2019 r.) - urodził się w Samołowiczach obok Pacewicz (gmina Piaski, powiat Wołkowysk). Ojciec Włodzimierz był wojskowym i w czasach I Wojny Światowej służył w armii Piłsudskiego. Matka Anna była nauczycielką historii w szkole wiejskiej.

W 1939 r. Samołowicze zostały okupowane przez wojska radzieckie. Mieszkańców wsi wysyłano na Sybir, czerwoni komisarze zabierali cały dobytek i przejmowali gospodarstwa domowe. W 1941 roku do wsi i okolic po Sowietach przyszli nowi okupanci Niemcy. Od 1943 roku zaczyna się walka Franciszka Jakowczyka ps. Karny w szeregach Armii Krajowej, pod dowództwem oficera Armii Krajowej – Alfonsa Kopacza, pseudonim „Wróbel”. Od 1944 roku, po tym jak okupanta niemieckiego zastąpił radziecki, grupa „Wróbla” wykonywała operacje likwidacji organizatorów kołchozów, szefów rejonowych komitetów partii komunistycznej i innych prominentnych przedstawicieli władzy radzieckiej. Ostatnią akcję likwidacyjną przeprowadzono w 1948 roku. 25 kwietnia „Karny” został schwytany i przewieziony do więzienia w Wołkowysku, a potem do Grodna. Przeszedł brutalne śledztwo, skazany na 25 lat łagrów.

W 1948 roku jesienią został wysłany do łagru w Autonomicznej Sowieckiej Socjalistycznej Republice Komi, do miasta Inta. Tam od początku razem z kolegami planował ucieczkę, którą 4-osobowej grupie udało się zorganizować w 1950 roku. W trakcie miesięcznych obław stracił 3 kolegów, a sam ukrywał się prze kolejne tygodnie. Po schwytaniu odbył się nad nim sąd z wyrokiem śmierci, ale Moskwa zastąpiła wyrok śmierci 25 latami pozbawienia wolności, z których 10 lat spędził w więzieniu. W 1955 roku został przeniesiony z Inty do miasta Władimir. Tam siedział do 1963 roku, potem wysłany do Mordowskiej ASRR, stacja Pot’ma, ITK-196 (poprawczy obóz pracy nr 196), w którym przebywał do 27 sierpnia 1969 roku. Nie mógł skorzystać jak inni jego koledzy z umowy o repatriacji ze względu na ciężką zbrodnię przeciwko narodowi ZSRR, jak napisano mu w piśmie.

Po zwolnieniu się z łagru nie został wpuszczony do Polski, gdzie już była cała jego rodzina. Zamieszkał zatem w Dołbyszu na Żytomierszczyźnie, gdzie mieszka dużo Polaków. Tam założył rodzinę. Do 2018 był w Polsce 2 razy, po zmianach politycznych w ZSRR, głównie z powodu bardzo skromnej emerytury, z której nie było go stać na wyjazdy. W maju 2008 roku Franciszek Jakowoczyk otrzymał Kartę Polaka, a 14 października 2005 został wyróżniony medalem ProMemoria za zasługi w okresie II wojny światowej.

W 2016 roku ukazał się w polskiej gazecie na Białorusi „Głos znad Niemna” wywiad z Panią Weroniką Sebastinanowicz, który przeczytał Pan Franciszek. Telefonicznie skontaktował się z Panią Pułkownik, razem z jej bratem byli w tym samym oddziale i doskonale pamiętał młodą Weronikę jako łączniczkę. Dzięki temu Stowarzyszenie Odra-Niemen uzyskało kontakt do Pana Franciszka i delegacja dwukrotnie odwiedziła bohatera, a po śmierci żony Pana Franciszka zorganizowano przyjazd do Wrocławia.

Franciszek Jakowczyk: „Żyję nadzieją, że Polska o mnie nie zapomni, jak ja o niej nigdy nie zapomniałem i nie zapomnę, i że wreszcie zwycięży sprawiedliwość. Nie byłem jej synem marnotrawnym, lecz byłem patriotą, i ona też przypomni sobie o mnie, który walczył o jej wolność z bronią w ręku.”

27 października 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył Akt Nadania Obywatelstwa Polskiego Franciszkowi Jakowczykowi w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

  • Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka - Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka
    Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka
  • Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka - Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka
    Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka
  • Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka - Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka
    Ostatnie pożegnanie Franciszka Jakowczyka