ZMIANA ZASAD OBSŁUGI W SPRAWACH CUDZOZIEMCÓW! Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

17 stycznia 2022

Konferencja prasowa dotycząca zagadnień Polskiego Ładu

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dziś konferencja prasowa dotycząca zagadnień Polskiego Ładu. W spotkaniu udział wzięli: Bogusław Szpytma - wicewojewoda dolnośląski, Leszek Syguła - dyrektor Izby Administracji Skarbowej i Anna Maćkowiak - dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu.

Podatkowy Polski Ład to rozwiązanie strategiczne, które zmienia na korzyść sytuację materialną polskich rodzin, seniorów, pracowników i pracodawców.

- Polski Ład to największa od 20 lat reforma systemu podatkowego i emerytalnego, która spowoduje, że większa ilość pieniędzy pozostanie tam, gdzie jest ich miejsce, czyli w kieszeniach Polaków. Trudno się dziwić, że w związku z tak dużą zmianą legislacyjną oraz zmianą mechanizmów wypłaty emerytur doszło do nadpłacenia podatku za styczeń, przez co ok. 5 % emerytów dostało mniejsze świadczenie. Już w najbliższych dniach, 36 tysięcy emerytów z województwa dolnośląskiego otrzyma zwrot nadpłaconego podatku – mówił Wicewojewoda Dolnośląski, Bogusław Szpytma. - Pozytywnych zmian jest zdecydowanie więcej: podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tysięcy złotych, podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tysięcy złotych, w wyniku czego o połowę spadnie liczba osób, które płaciły podatek według drugiego progu podatkowego. Idea Polskiego Ładu jest jedna – w tym roku i następnych latach w kieszeniach Polaków pozostanie więcej pieniędzy, a nasza formacja - zjednoczona prawica uważa, że jest to dobre, bo każdy obywatel wie najlepiej jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Polski Ład to ok. 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. Zyska niemal 18 mln naszych obywateli. Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów i rencistów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas.

 

 • - Bogusław Szpytma - wicewojewoda dolnośląski
  Bogusław Szpytma - wicewojewoda dolnośląski
 • - Leszek Syguła - dyrektor Izby Administracji Skarbowej
  Leszek Syguła - dyrektor Izby Administracji Skarbowej
 • - Anna Maćkowiak - dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu (pierwsza z lewej)
  Anna Maćkowiak - dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu (pierwsza z lewej)