Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Maciej Awiżeń – Wojewoda Dolnośląski oddał hołd Żołnierzom Niezłomnym w Jeleniej Górze, składając kwiaty z Prezydentem Jeleniej Góry - Jerzym Łużniakiem, natomiast Jacek Protasiewicz - Wicewojewoda Dolnośląski uczestniczył w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lubomierzu.

W uroczystościach w Lubomierzu uczestniczyli m.in.:  - Kompania Honorowa 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, Orkiestra Wojskowa z Żagania, młodzież szkół mundurowych, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele lokalnego samorządu - w tym Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz - Marek Chrabąszcz, który wspomniał w swoim przemówieniu lokalnych bohaterów niezłomnych, którzy nigdy nie pogodzili się z faktem znalezienia się naszego kraju w radzieckiej strefie wpływów - Tadeusza Pietrykę oraz księdza Bernarda Pyclika – żołnierza AK. Żołnierze ci prowadzili swoją podziemną działalność w tym rejonie, zakładając organizację pn. Żandarmeria Sił Podziemnych w miejscowości Popielówek, która to organizacja walczyła z sowieckim terrorem.

Wicewojewoda Dolnośląski w swoim przemówieniu w Lubomierzu podziękował wszystkim za tak wspaniałą oprawę uroczystości i za tak godne upamiętnienie tych, którzy pod koniec II Wojny Światowej i na początku nowego systemu politycznego podjęli walkę. Na koniec Wojewoda wyraził wdzięczność za zaproszenie do Lubomierza, gdyż czuje się tutaj jak u siebie, ponieważ pochodzi z rodziny Samych Swoich.

Wicewojewoda przypomniał też, że inicjatorem ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych był Prezydent Lech Kaczyński, który w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu jej projekt - jako święta państwowego. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt i 3 lutego 2011 roku Sejm pod rządami Platformy Obywatelskiej i PSL, uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po uroczystości, uczestnicy mieli okazję zwiedzić stoiska przygotowane m.in. przez Wojsko, Policję, ITD, Straż Graniczną, Staż Pożarną, OSP Lubomierz, Akademie Wojsk Lądowych, Zakład Karny w Zarębie oraz Areszt Śledczy w Jelenie Górze, Nadleśnictwo Lwówek Śląski, Krajową Administrację Skarbową oraz wiele innych.

Niebywałą atrakcją była możliwość zwiedzenia niezwykłego muzeum – Muzeum Kargula I Pawlaka" Sami Swoi w Lubomierzu  - To m.in. tutaj w Lubomierzu powstawał ten kultowy polski film.

 

 

 

 

  •  - A0101961
    A0101961
liczba wejść: 354