Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
08 lipca 2012

Nawałnice i zjawiska powodziowe na Dolnym Śląsku

W ostatnich dniach Dolny Śląsk nawiedziły liczne i lokalnie niezwykle intensywne opady deszczu. W kilku miejscowościach doprowadziły one do wyjątkowo tragicznych zdarzeń o charakterze powodziowym.

Najbardziej dramatyczny przebieg miały wydarzenia w powiecie lubańskim i złotoryjskim. Dotkliwe straty w infrastrukturze poniosły także powiaty: gryfowski, lwówecki i jeleniogórski. Zniszczonych zostało ok. 30 przepraw mostowych, w tym niezwykle ważny most na drodze krajowej nr 3 w Jeleniej Górze, uszkodzeniu uległo wiele dróg lokalnych, okresowe utrudnienia wystąpiły również na drogach wojewódzkich i krajowych.

Najbardziej dotknięta miejscowość - Olszyna k. Lubania - przez wiele godzin pozbawiona była prądu, gazu i wody. Kilkaset rodzin ucierpiało bezpośrednio w wyniku gwałtownych wezbrań. Zalane zostały domy, ulice, uprawy, urzędy, szkoły. Na szczęście kataklizm, który nagle i niespodziewanie zaatakował tę  małą miejscowość, nie spowodował bezpośredniego narażenia zdrowia i życia.

Błyskawicznie zareagowały wszystkie służby, w szczególności jednostki  Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji. Już pierwszego dnia po opadach najbardziej dotknięte rejony wizytowała Wojewoda Dolnośląska Ewa Mańkowska. Na miejscu zdarzeń spotkała się z samorządowcami, służbami pracującymi przy likwidacji szkód oraz mieszkańcami. Wspólnie określono strategię działań pomocowych i oczekiwania samorządów od rządu. Wstępnie określone przez samorządowców straty kształtują się na poziomie 78 milionów złotych. Rząd desygnował już stosowne środki na pomoc dla bezpośrednio poszkodowanych, którzy w trybie pilnym mogą wnioskować o bezzwrotną pomoc doraźną w wysokości do 6 tysięcy złotych. Informację na temat sposobu uzyskania pomocy można otrzymać  w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej oraz dzwoniąc na infolinię Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz realizacji wszystkich najbardziej niezbędnych potrzeb poszkodowanych. W kolejnych dniach rozpoczną się działania mające na celu odbudowę zniszczeń w infrastrukturze. Wojewoda uzyskał już zapewnienia pomocy w tym zakresie od Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji.

liczba wejść: 1936