Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
24 października 2012

Początek telewizji cyfrowej w Polsce

  •  -
 

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, to jeden z najważniejszych projektów sfery publicznej łączący zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne.

Realizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proces jest efektem zarówno międzynarodowych zobowiązań Polski, jak i konieczności dostosowania systemu emisji nadawania telewizji do wymagań nowoczesnej technologii cyfrowej.

Zastąpienie dotychczas używanych nadajników analogowych i wprowadzenie na ich miejsce nadajników cyfrowych spowoduje, że odbiorcy telewizji uzyskają dostęp do większej liczby programów oraz lepszej jakości obrazu i dźwięku. Jednocześnie eliminacji ulegną zakłócenia, jakie występują przy nadawaniu analogowym. Wprowadzenie Naziemnej Telewizji Cyfrowej pozwali również na bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości, które w przyszłości będą mogły być przeznaczone na inne cele. Co ważne, dostęp do nowych programów nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Każdy z mieszkańców będzie musiał sprawdzić, czy posiadany przez niego sprzęt telewizyjny jest dostosowany do odbioru nowoczesnej telewizji cyfrowej.

W przypadku nowych telewizorów zaopatrzonych w system MPEG-4 konieczne będzie jedynie wyszukanie na nowo wszystkich programów. Inne telewizory będą wymagały zakupu dekodera, które na naszym rynku można nabyć za 100 do 250zł. Zaleca się zakup dekoderów w zaufanych punktach sprzedaży. W nielicznych przypadkach konieczne może się okazać sprawdzenie anteny. Zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalistów, zwłaszcza w przypadku wysokich lokalizacji anten.

Użytkownicy telewizji kablowych i satelitarnej nie muszą dostosowywać sprzętu.

Obecnie funkcjonująca naziemna telewizja analogowa będzie wyłączana w kilku etapach obejmując sukcesywnie kolejne regiony Polski. Zarówno nadawcy komercyjni, jak i nadawcy publiczni zobowiązani są do równoczesnego wyłączania swoich emisji analogowych według szczegółowo zaplanowanego harmonogramu. Cały proces wyłączania nadajników analogowych rozpocznie się 7 listopada
br. a zakończy się w lipcu 2013 roku.

Dolny Śląsk zostanie objęty wprowadzanymi zmianami w zdecydowanej mierze
w przyszłym roku. Jednak już niebawem, 7 listopada wyłączone zostaną nadajniki znajdujące się na terenie województwa lubuskiego, które obejmują swoim zasięgiem część miejscowości dolnośląskich położonych na północnych krańcach naszego regionu. 28 listopada wyłączone zostaną niektóre nadajniki położone na terenie województwa wielkopolskiego, które również częściowo obejmują teren północno-wschodnich krańców naszego województwa.

Szczegółowe informacje nt. cyfryzacji, terminów wyłączeń poszczególnych nadajników oraz działań koniecznych do bezproblemowego odbioru telewizji cyfrowej znajdą Państwo na stronie: http://www.cyfryzacja.gov.pl/.

Bezpośrednio zainteresowanych zachęcamy również do korzystania z bezpłatnej infolinii ministerstwa: 0 800 007 788

liczba wejść: 2038