Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
17 września 2013

Obchody Dnia Sybiraka

16 września o godz. 11 w Dużym Studiu Polskiego Radia we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej rozpoczęły się obchody Dnia Sybiraka zaplanowane na 16 i 17 września. Tradycyjnie zbiegły się one z kolejną rocznicą najazdu Armii Czerwonej na wschodnie rubieże Polski. Najazdu, który stał się początkiem gehenny milionów Polaków.

Uroczysta akademia - oprócz samych Sybiraków – zgromadziło kilkaset osób, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawicieli potomków Sybiraków z rodzinami, młodzieży, reprezentantów Kościoła, organizacji pozarządowych, władz samorządowych oraz administracji rządowej.

Wicewojewoda Ewa Mańkowska – w dowód uznania licznych zasług dla państwa i narodu– uhonorowała w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej członków Związku Sybiraków wysokimi odznaczeniami państwowymi. Tegorocznym uroczystościom upamiętniającym losy Polaków zsyłanych na Sybir towarzyszyło również wręczenie nagród laureatom VI edycji konkursu „ Losy Polaków na  Wschodzie w Latach   1939-1956”.

Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali konieczność zachowania w pamięci narodu, szczególnie zaś młodego pokolenia, nieszczęścia, które  dotknęło tak wielu Polaków wywiezionych i zmuszanych do katorżniczej pracy i życia w nieludzkich warunkach sowieckich łagrów.  Spotkaniom towarzyszyły wspomnienia, wystąpienia zaproszonych gości oraz modlitwa.

Wojewoda Ewa Mańkowska podkreśliła w swoim wystąpieniu ogromny patriotyzm Sybiraków, zachęcała do budowania trwałych pomostów pomiędzy odchodzącym już pokoleniem Sybiraków a młodym pokoleniem. Składając podziękowania Związkowi Sybiraków za organizację uroczystości, ale i ich aktywny udział w procesie edukacji młodego pokolenia podkreśliła znaczenie edukacji historycznej dla umacniania siły państwa i budowania mądrości narodu: „Historia jest najlepszym nauczycielem, bo każdy jej rozdział stanowi świadectwo wydarzeń z przeszłości i może być przestrogą na przyszłość. Jest także źródłem wiedzy o każdym narodzie i losach ludzi go tworzących. Dzisiejsze święto jest okazją, aby przypomnieć o tragedii Polaków w sowieckiej Rosji, o niezmierzonych cierpieniach setek tysięcy polskich rodzin, o mocy polskiego ducha i o Was, którzy mieli to szczęście i siłę, by powrócić do Ojczyzny”.

Akademia zakończyła się występami dzieci i młodzieży, przedstawicieli młodego pokolenia, które powinno znać prawdę o losach swoich rodaków, prawdę, do której przez wiele lat odmawiano nam prawa.

  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW