Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
22 listopada 2013

Dzień Górnika ZG "Lubin"

Odznaki honorowe „Zasłużony dla Górnictwa RP” przyznawane przez Ministra Gospodarki, odznaki „Zasłużony dla KGHM”, dyplomy pamiątkowe za 25 lat pracy w KGHM oraz Honorowe Szpady Górnicze otrzymali najbardziej zasłużeni pracownicy Zakładów Górniczych „Lubin”. W uroczystościach z okazji „Dnia Górnika 2013” zorganizowanych w Cechowni Szybu Głównego wziął udział Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa.

Wojewoda podziękował górnikom za ich codzienną ciężką, ale i potrzebną pracę. Zdaniem Aleksandra Marka Skorupy to dzięki zaangażowaniu pracowników KGHM jest dziś jednym z czołowych graczy na rynku miedzi i srebra. Kończąc swoje wystąpienie wojewoda życzył wszystkim uczestnikom uroczystości bezpiecznej pracy i wyraził nadzieję, że patronka górników św. Barbara będzie czuwała nad wszystkimi kopalniami należącymi do KGHM.  

Za początek Zakładów Górniczych „Lubin” przyjmuje się z datę 23 marca 1957 roku, kiedy podczas prac geologiczno-badawczych, prowadzonych pod kierunkiem Jana Wyżykowskiego  natrafiono w okolicach Lubina i Sieroszowic na złoże rudy miedzi. W oparciu o to odkrycie 1 stycznia 1960 r. rozpoczęto budowę Zakładów Górniczych „Lubin”. Pierwszą inwestycją zakładów, a zarazem pierwszym szybem KGHM Polska Miedź S.A., był Szyb Wschodni, zwany później Szybem Bolesław. Kolejne lata to okres intensywnych prac nad zwiększeniem zdolności produkcyjnych kopalni, dzięki którym w grudniu 1983 r. wyprodukowano z lubińskiej rudy milionową tonę miedzi. 

  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW