Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
10 lutego 2014

Wizyta delegacji Chile na Dolnym Śląsku

Wojewoda Aleksander Marek Skorupa oraz wicewojewoda Ewa Mańkowska spotkali się z delegacją przedstawicieli chilijskiego regionu Coquimbo, która gościła na Dolnym Śląsku. Delegację, w składzie której byli min. radni regionu, a przewodniczył jej szef rządu Regionu Coquimbo Juan Manuel Fuenzalida, przywitała w niedzielę wicewojewoda Mańkowska.

Podczas poniedziałkowego spotkania w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zarówno Juan Manuel Fuenzalida jaki i Aleksander Marek Skorupa wyrazili nadzieję na nawiązanie głębszych relacji pomiędzy Coquimbo i Dolnym Śląskiem.

Władzom chilijskiego regionu zależy na przyciągnięciu do Coquimbo poważnych zagranicznych przedsiębiorców, którzy zainwestują i rozwiną tam swoje projekty. Zdaniem Juan Manuel Fuenzalida to szansa na dalszą walkę z ubóstwem, które od 1990 roku spadło w Chile z 60 do 11 %.  Jego zdaniem także racjonalna, wyważona i oparta na współpracy polityka regionu pozwoli na stworzenie podstaw do tego, by Coquimbo stał się naturalnym liderem, wiodącym regionem w północnej części Chile o wysokiej jakości życia.  

O ambicjach regionalnych mówił również wojewoda Aleksander Marek Skorupa. Jego zdaniem ogromne znaczenie dla przyszłości Dolnego Śląska ma odpowiednie zagospodarowanie dotacji unijnych przewidzianych na lata 2014 – 2020, ale także aktywny i stabilny rozwój przedsiębiorstw, również w oparciu o dolnośląski potencjał naukowy. Wojewoda mówił także o ogromnym znaczeniu w tym procesie spółki KGHM, która wpisana jest w dolnośląską gospodarkę, a teraz wpisuje się w gospodarkę chilijską. Chodzi o blisko 4 miliardową inwestycję tego miedziowego giganta, kopalnię Sierra Gorda na pustyni Atacama w północnej części Chile, która ma zostać uruchomiona w połowie tego roku. W 20 – letnim okresie funkcjonowania będzie jedną z największych kopalń miedzi, molibdenu i złota na świecie.  30 % załogi tej kopalni to Chilijczycy pochodzący z regionu Coquimbo.

Wojewoda Dolnośląski oraz szef rządu Regionu Coquimbo zgodnie stwierdzili, że nawiązane relację będą wsparciem w budowaniu platformy współpracy naukowej, gospodarczej i kulturalnej pomiędzy naszymi regionami. 

  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW