Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
16 kwietnia 2014

Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na Dolnym Śląsku

Klasztor Cystersów w Lubiążu, Cmentarz Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu, rynek w Leśnej i Zamek Czocha to miejsca, które odwiedził Prezydent Bronisław Komorowski podczas swojej wizyty na Dolnym Śląsku. Głównym powodem podróży do naszego regionu były obchody 69 rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej, zorganizowane w Zgorzelcu. Prezydentowi w trakcie jego wizyty towarzyszył Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości 69. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej dziękował za pamięć o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy ginęli, abyśmy my tutaj mogli budować polskie życie, polskie nadzieje i przyszłość. - Dziś po tylu latach od sforsowania Nysy Łużyckiej, gdy świadomie inwestujemy nasze polskie emocje i dążenia w budowanie wspólnej Europy, gdy cenimy sobie znaczenie dobrego sąsiedztwa z Niemcami, trzeba szczególnie pamiętać o tych walkach, które legły u fundamentów powstania państwa polskiego i polskiego narodu w granicach m.in. na Nysie Łużyckiej - podkreślił Bronisław Komorowski.

 W wystąpieniu prezydent nawiązał do tego, jak różne i trudne były drogi polskich żołnierzy, którzy chcieli walczyć o wolność i ostateczne pokonanie III Rzeszy. Prezydent wyraził swoją  wdzięczność w imieniu całego państwa, w imieniu całego narodu, w imieniu państwa wolnych Polaków za tamten wysiłek, dramaty, bo dzięki temu dzisiaj Polska może silnie opierać się na granicy Odry i Nysy i może odważnie myśleć o dobrym sąsiedztwie z Niemcami  zakończył Bronisław Komorowski.

Pod pomnikiem Orła na Cmentarzu Bohaterów II Armii Wojska Polskiego prezydent oraz delegacje dolnośląskich parlamentarzystów i samorządowców złożyły wieńce. Spoczywa tam 3424 polskich żołnierzy.

Podczas swojej wizyty w Klasztorze Cystersów w Lubiążu Prezydent zauważył, że ostatnie 25 lat to pasmo małych sukcesów, które składają się na wielki sukces ratowania zabytków przypominających naszą obecność w Europie. Bronisław Komorowski podkreślił, że dzięki wysiłkom lokalnej społeczności i grupie zapaleńców udało się uratować od zrujnowania zabytek rangi europejskiej. - Przez 25 lat udało się podjąć dzieła ratowania opactwa, ale i je w znacznej mierze zwieńczyć sukcesem. Ten zabytek jest uratowany, choć będzie wymagał jeszcze wiele wysiłku, aby go trwale zagospodarować - zaznaczył prezydent.

Pocysterski kompleks klasztorny w Lubiążu to jeden z największych obiektów sakralnych w Europie. Składa się z bazyliki, klasztoru, Pałacu Opatów, kościoła pomocniczego i zabudowań gospodarczych. Opactwo, które uważane jest za arcydzieło śląskiego baroku, swoją świetność przeżywało w połowie XVIII w.

 Ostatnim punktem wizyty Bronisława Komorowskiego na Dolnym Śląsku był powiat Lubański. Prezydent spotkał się na rynku w miejscowości Leśna z jej mieszkańcami oraz wziął udział w spotkaniu z lokalnymi samorządowcami w Zamku Czocha, których zachęcał do mądrego korzystania z tego, co na ziemiach zachodnich Polacy uzyskali w wyniku losów historii. - Wyjątkowo ważne jest każde dzieło, które pokazuje, że staramy się dobrze zagospodarować to co inni tu zbudowali i pomnożyć dla własnej zamożności – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Źródło: informacja własna, prezydent.pl. PAP

  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. Łukasz Kamiński/prezydent.pl
    fot. Łukasz Kamiński/prezydent.pl
  •  - fot. UMWD
    fot. UMWD