Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
25 kwietnia 2014

95. rocznica powstania NIK

W obecności Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego, Wojewody Dolnośląskiego Tomasza Smolarza oraz zaproszonych gości na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowano konferencję z okazji 95- lecia powołania Najwyższej Izby Kontroli. Podczas spotkania przedstawiono uczestnikom konferencji historię NIK, jej największe dokonania i plany na przyszłość.

Wojewoda porgatulował prezesowi Najwyższej Izby Kontroli jubileuszu 95- lecia jaki obchodzi prowadzona przez niego instytucja. Zdaniem Tomasza Smolarza instytucje takie jak NIK świadczą o poziomie demokracji w danym kraju. Wysoka pozycja Najwyższej Izby Kontroli w Europie bardzo dobrze świadczy o wysokich standardach polskich instytucji publicznych.

7 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski w specjalnym dekrecie powołał do życia Najwyższą Izbę Kontroli Państwa. Instytucja ta była samodzielna oraz zdolna do wszechstronnej kontroli finansów państwa. Dokument ten został kontrasygnowany przez Prezydenta Ministrów Ignacego Paderewskiego oraz Ministra Skarbu Józefa Englicha. Pierwszym prezesem Najwyższej Izby Kontroli Państwa został Józef Higersberger.

Po perypetiach związanych z II Wojną Światową i przenosinami wraz z Rządem Polskim na uchodźctwie do Francji i Wielkiej Brytanii 9 marca 1949r. Sejm RP uchwalił ustawę o kontroli państwowej, w myśl której powołano Najwyższą Izbę Kontroli. Choć ustawa gwarantowała Izbie niezależność od rządu, to podporządkowała ją Radzie Państwa, która mogła w daleko posunięty sposób ingerować w działalność NIK.

Nowe wyzwania Rzeczypospolitą Polską po 1989 roku związane z przemianami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi wymagały nowej koncepcji i struktury kontroli państwowej. Po 1991 roku rozpoczął się trudny proces reorganizacji Najwyższej Izby Kontroli. Nowy prezes Walerian Pańko wprowadził w izby rozwiązania funkcjonujące w krajach zachodnich, kładziono również mocy nacisk na doszkalanie kadry kontrolerskiej.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej NIK szybko włączyła się w pracę współtworzenia tych standardów. Wysiłki te zostały wkrótce docenione. W 2008 r. Prezes NIK został  przewodniczącym Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI). To wielkie wyróżnienie i jednocześnie potwierdzenie kierunku, w którym Izba konsekwentnie podąża od lat - w służbie Rzeczypospolitej i wszystkim jej obywatelom. 

  •  - fot.DUW
    fot.DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW