Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
28 maja 2014

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

Na Dolnym Śląsku w dalszym ciągu synoptycy prognozują intensywne opady deszczu i burze z gradem. Na kolejnym posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanym przez wojewodę Tomasza Smolarza oceniono aktualną sytuację w regionie.

 Z danych IMGW wynika, że nad Dolnym Śląskiem wciąż można spodziewać się opadów na poziomie 10 do 20 mm, miejscami od ok 30 do 40 mm. Jednak punktowo w trakcie burz poziom opadów może osiągną nawet 70 mm. Te prognozy dotyczą głównie wschodniej i południowo-zachodniej części regionu.  Temperatura minimalna w nocy od 8°C do 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć do 70 km/h.

Obecnie na Dolnym Śląsku na żadnej z rzek poziom wody nie osiągnął stanu alarmowego. Zaledwie w kilu miejscach sięga on stanów ostrzegawczych.

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na zbiornikach retencyjnych uzupełniane są rezerwy powodziowe.  Wczorajsze obfite opady deszczu i burze nie spowodowały uszkodzeń na obwałowaniach i urządzeniach wodnych, w tym na inwestycjach prowadzonych w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła  Wodnego.

Straż pożarna interweniowała ok 230 razy,  głównie wypompowując wodę z zalanych piwnic. Tylko w samym Wrocławiu strażaków na pomoc wzywano 100 razy.  Służby mundurowe w dalszym ciągu są w gotowości. Na Dolnym Śląsku wciąż przebywa 350 strażaków z kujawsko-pomorskiego, którzy pozostają w dyspozycji w razie ewentualnych interwencji.

Wczoraj w gminie Grębocice w miejscowości Retków doszło do tragicznego zdarzenia.  Na miejscu zginął mężczyzna rażony piorunem. Do zdarzenia doszło na polu ok godz.16.45. W trzyosobową grupę mężczyzn uderzył piorun. Śmierć na miejscu poniósł 21-latek, a dwóch pozostałych trafiło do szpitala.  

 

Zdarzenia i incydenty związane z wczorajszymi nawałnicami:

 

Powiat

Gmina

Opis

Miasto Jelenia Góra

 

Podtopienia posesji wodami opadowymi

zgorzelecki

M i G Bogatynia

Wypompowanie wody opadowej z podtopionych piwnic

jeleniogórski

Piechowice

szacowanie strat odbędzie się po ustąpieniu zagrożenia

 

Podgórzyn

udrożnienie kanału Miłkowskiego;

1 interwencja – zalana posesja: Marczyce

 

Stara Kamienica

na drogach gminnych i powiatowych wystąpiły podmycia dróg, zamulenia przepustów oraz zasygnalizowano podtopienia zamulenia mieszkań piwnic i garaży.

 

Szklarska Poręba

krótkotrwałe wystąpienie z brzegów strumienia Czeski Potok i małych bezimiennych strumyków w wyniku czego woda podtapiała piwnice i przelewała się na tereny prywatnych posesji, ulice: Kolejowa, P. Skargi, Piastowska,

Górna, Wiejska

Górowski

Niechlów

Zalania posesji i piwnic w budynkach mieszkalnych 6 zdarzeń – brak zagrożeń

 

Wąsosz

Zalania posesji i piwnic w budynkach mieszkalnych 1 zdarzenie – brak zagrożeń

 

Jemielno

Zalania posesji i piwnic w budynkach mieszkalnych 5 zdarzeń – brak zagrożeń

lubański

Leśna

Podjęte działania wyprzedzające: zabezpieczono workami  z piaskiem na terenie miasta: 5 budynków użyteczności publicznej, w tym 2 obiekty szkolne, kościół,  ok. 60 budynków  prywatnych, 12 sklepów.

Milicki

Krośnice

Pożar budynku gospodarczego/wyładowanie atmosferyczne

 

Milicz

Pożar transformatora/wyładowanie atmosferyczne. Wycinka wiatrołomu/ 2 zdarzenia

 

Milicz, Krośnice, Cieszków

Pompowanie piwnic/ 10 zdarzeń

 

 

  

 

 

  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW